Laminování pomocí vakua

Vše co se nevešlo do předešlých kategorií

Moderátoři: ciky, lukas757, viashino, SpeedyS4

Odpovědět
Uživatelský avatar
ciky
donate
donate
Příspěvky: 692
Registrován: 19 kvě 2008, 16:11
Bydliště: Proboštov
Kontaktovat uživatele:

Laminování pomocí vakua

Příspěvek od ciky » 27 lis 2009, 22:32

Chtěl bych se zeptat zda má s tímhle někdo zkušenosti?
viva´la QUATTRO

Uživatelský avatar
ciky
donate
donate
Příspěvky: 692
Registrován: 19 kvě 2008, 16:11
Bydliště: Proboštov
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminování pomocí vakua

Příspěvek od ciky » 27 lis 2009, 23:53

Něco jsem si o tom našel....

...Prosycená výztuž se aplikuje nejlépe do negativní formy ručním kladením(každej kdo někdy laminoval jistě zná). Na poslední vrstvu se pokládá tzv. odtrhová (strhávací) tkanina ze syntetických vláken, která usnadňuje další operace (laminování, lepení, povrchové úpravy) tím, že jí lze kdykoli po vytvrzení lehce strhnout a na vzniklém povrchu pokračovat s dalšími operacemi aniž by bylo třeba povrch odmašťovat či brousit nebo zdrsňovat.(tzn při laminování do negativní formy se asi nemusí použít) Následuje perforovaná separační folie(tzn Perlinka a odsávací rohož, která vstřebává přebytečné pojivo a zároveň umožňuje odsátí vzduchových bublin vakuem. Nakonec se aplikuje pružná vakuovací folie (PE folie o tloušTce 0,08mm a méně), která se při obvodu formy přilepí těsnícím tmelem ve formě pásku či hmoty nebo oboustranně lepicí páskou k zajištění funkce vakua.

Evakuace vzduchu a přítlak se vyvozuje relativně malým pod tlakem cca 0.3-0.9 bar

Ve většině případů pak vytvrzování ve vakuované formě probíhá při normální teplot
Jako vývěva se dá použít co jsem se tak dočetl i kompresor z ledničky..dále to chce budík na kontrolu podtlaku...dále podtlakový spínač který bude hlídat stav vakua a při poklesu zapne kompresor a dorovná vakuum na požadovanou hodnotu..Tento proces vakuování by měl probíhat nejméně polovinu vtvrzovací doby.

A k čemu to všechno?....Je-li třeba zvýšit obsah tkaniny a odsát přebytečnou pryskyřici pro zvýšení mechanických vlastností....každej kdo někdy laminoval ví...že pří klasickém patlání několika vrstev na sebe vzniká ..sice pevný ale velice těžký výrobek...to je zapříčiněno nadbytkem epoxidu a vzduchu...a právě tohle je vakuem odstraněno..takže vzniká...pevný a lehký výrobek

Co jsem tak koukal na ceny tkanin..Pe folii atd..tak to není zase tak hrozný...daleko náročnější než tohle bude výroba modelu
Přílohy
bv000028.jpg
techno3.jpg
viva´la QUATTRO

Uživatelský avatar
mihal.1
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 139
Registrován: 19 srp 2008, 23:27
Bydliště: UL
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminování pomocí vakua

Příspěvek od mihal.1 » 28 lis 2009, 15:15

pivo dobra prace pane, jen dotaz jak si pripoji to vakuovaci zarizeni
Pět pístů, čtyři kola, tři diferenciály, dvě paka, jedno turbo => OOOO Quattro

Uživatelský avatar
ciky
donate
donate
Příspěvky: 692
Registrován: 19 kvě 2008, 16:11
Bydliště: Proboštov
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminování pomocí vakua

Příspěvek od ciky » 29 lis 2009, 15:47

Docela sem se tím začal prokousávat...a absolutně mě ohromil tenhle nápad "Vakuová infuse"..nikdy před tím jsem o tom neslyšel..princip je stejný jako u předešlé jen s tím rozdílem že Do bagu s vakuem se napojí hadice která je hozená do epoxy.....nasaje se epoxy a o zbytek se postará infuse...absolutně čistá práce bez špíny
dá se použít absolutně ke všemu....uhlíkové ,aramidové,skelné tkaniny





jinak jak je vidět maj hadice napojený uplně normálně bez žádnejch filtříku atd..jak jo jistotu bych asi na sací hadici hodil nějakej filtříček aby se epoxy nedostal do vývěvy
viva´la QUATTRO

Odpovědět